Lité podlahy - vlastnosti

Lité podlahy - vlastnosti

Anhydritové samonivelační lité podlahy jsou novou genarací podlahových systémů, které se využívají především v interiéru. Této technologie lze využít buď jako podklad pro pochozí vrstvu (PVC, plovoucí podlahy, marmoleum, atd) nebo díky své perfektní rovinatosti také jako konečná nášlapná vrstva (je možné podlaze dodat různé barevné odstíny). Naše firma používá výhradně značkové materiály od firem Českomoravský beton a.s., MIXIN s.r.o., CEMEX Czech Republic, s.r.o., ZAPA beton a.s. vyznačující se špičkovou kvalitou a výhodnou cenou.

Vlastnosti anhydritové podlahy

Pevnost

V porovnání pevnosti v tlaku má anhydrit srovnatelné parametry s betonovým podlahami (obě technologie mají zhruba pevnost v tlaku 30 MPa). Naopak pevnost v tahu za ohybu má anhydrit nesrovnatelně větší (zhruba dvojnásobnou). Proto se u betonových potěrů musí používat kovové výstuže a pokládat vyšší vrstva. Nejnižší tloušťka u anhydritové podlahy je 3,5 centimetrů, u betonových potěrů je nejnižší tloušťka 5 centimetrů, což může být problematické především u rekonstrukcí a novostaveb, kde není s tloušťkou podlahy počítáno předem. Takto "ušetřené" místo lze vyplnit dodatečnou kročejovou nebo tepelnou izolací.

Objemové změny

Každá látka se působením různých teplot roztahuje či smršťuje. Obecně platí, že anhydritové podlahy mají minimální roztažnost, proto je eliminována pro případné popraskání. Právě díky velmi nízké roztažnosti je anhydrit ideální pro podlahové vytápění.

Rovinatost

Při správném technologickém postupu splňuje anhydrit rovinatost 2 mm na dvoumetrové lati. Z tohoto důvodu už není potřeba použít drahých stěrkovacích hmot pro vyrovnání nerovností jako v případě betonových podlah. Anhydrit splňuje všechny podmínky technologické normy ČSN EN 13813 pro

Pochůznost

Čerstvě vylitá anhydritová podlaha je pochozí po 24 - 48 hodinách. Zatížitelná je po 4-5 dnech, takže časová prodleva mezi dalšími činnostmi na stavbě je minimální. V ideálním prostředí tak v jeden den vylijeme podlahu a druhý den už po ní můžete chodit.

Využití

Anhydritové podlahy se využívají výhradně v interiéru. Nedoporučuje se do nadměrně vlhkých prostor jako jsou garáže, závodní jídelny (pro tento případ se využívá obdoba anhydritové podlahy, tzv. litý cementový potěr, který má identické vlastnosti jako anhydrit. Navíc je při speciální úpravě epoxidových postřikem odolný proti zvýšené vlhkosti).
Anhydrit tvoří ideální kombinaci s podlahovým vytápěním. Díky své vysoké tekutosti rovnoměrně obalí trubku a nevytváří vzduchové bubliny. Navíc oproti betonovým podlahám stačí vrstva 3,5 centimetrů nad trubku, takže se podlahová deska rychle prohřeje. Naopak u betonu je minimální vrstva 5 centimetrů nad trubku, takže trvá dlouho, než se teplo z topení dostane do místností.